Popularne zabiegi kosmetyczne. Pielęgnacja twarzy- zaskórniki

Niskie temperatury, klimatyzacja, brak słońca, zbyt mała ilość wypijanej wody, a także mniej przyjmowanych witamin w postaci owoców lub warzyw. Ogólne zmęczenie czy stres mogą spowodować znaczne pogoszczenie kondycji naszej cery. Zapraszamy na serię artykułów dotyczącą pielęgnacji skóry twarzy. Przybliżymy w nich całkiem proste rozwiązania, jak zadbać o odpowiednia gospodarkę witaminową, a także codzienne dbanie o kondycje skóry nie tylko w domowym zaciszu.

Dzisiaj kilka słów przybliżających szczegóły dotyczące kosmetycznych zabiegów na twarz.

Wśród typowych zmian skórnych z jakimi borykamy się stosunkowo często znajdują się różne odmiany trądziku. Wypryski na skórze nie dotyczą jedynie skóry młodzieńczej i okresu dojrzewania kiedy silnie zmienia się gospodarka hormonalna. Trądzik często spotykany jest także u osób dorosłych i przybiera on różna postać.

Wśród tych najpowszechniejszych, ale także najbardziej uciążliwych należą zaskórniki. Otocznie nazywane wągrami najczęściej pojawiają się na czole, nosie, nierzadko policzkach czy plecach.

Jak powstają zaskórniki?

Zaskórniki pojawiają się podczas nadmiernej produkcji sebum- lepkiego tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe oraz nieprawidłowo złuszczającego się naskórka, który rogowaciejąc zatyka ujścia mieszków włosowych doprowadzając do zaczopowania gruczołu. Czarna główka wągra jest efektem reakcji tłuszczu zalegającego w kanalikach, obumierającego naskórka i powietrza. Poza zaskórnika otwartymi (wągry czarne) na skórze pojawiać może się także biały, kaszkowy wysiew (zaskórniki zamknięte). „Kaszaki” rozpoznamy przede wszystkim po białej główce, która delikatnie przebija przez warstwę naskórka, a w dotyku stanowi wyraźne zgrubienie. Tego typu zaskórniki najczęściej ulegają stanom zapalnym, choć nieprawidłowa pielęgnacja skóry może doprowadzić do zmian ropnych nawet w przypadku mechanicznego usuwania wągrów. Wśród zaskórników zamkniętych wyróżnić możemy także prosaki. Znajdujące się na czole i policzkach białe krostki są twarde i zbite, które wyróżniają się na powierzchni skóry przypominając trądzik. Prosaków nie da się usunąć tak jak zwykłych wągrów.

Popularne zabiegi kosmetyczne. Pielęgnacja twarzy

Do najczęściej stosowanych zbiegów kosmetycznych zaliczymy mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny, zabiegi kwasowe lub laserowe.

Oczyszczanie manualne

oczyszczanie manualne tradzikWyciskanie zaskórników w salonie kosmetycznym różni się tym, że zapewnia nam 100% higieny. Dzieki temu po wykonanym zabiegu nie nastepuje dodatkowe zapalenie skóry. Dodatkowa korzyść to kompleksowe oczyszczenie całej twarzy w krótszym czasie niż gdybyśmy miały wykonać podobny zabieg samodzielnie.

Na początku twarz musi zostać odpowiednio przygotowana- po demakijażu i peelingu, na twarz nakładany jest specjalny preparat, którego zadaniem jest rozpulchnienie porów. Następnie twarz poddaje się działaniu pary. Po usunięciu preparatu ze skóry, kosmetyczka przystępuje do wyciśnięcia zaskórników. Po zabiegu na twarz nakładane są produkty ściągające pory- maseczka lub krem. Kompleksowe oczyszczenie skóry twarzy utrzymuje się dość długo pod warunkiem, że po zabiegu odpowiednio dbamy o cerę, stosując odpowiednie kosmetyki.

Peeling kawitacyjny

Peeling kawitacyjny, to metoda oczyszczania skóry twarzy, podczas której wykorzystywane są ultradźwięki. Podczas kawitacji złuszczany jest stary naskórek zatykający gruczoły łojowe, wnikając głębiej niż klasyczny peeling niweluje drobne zmarszczki i blizny, a także wpływa korzystanie na eliminację przebarwień skóry. Sam proces kawitacji polega na działaniu wysokim ciśnieniem pary na skórę, co w efekcie prowadzi do rozbicia martwego naskórka. Dzięki temu skóra twarzy zostaje bardzo dokładnie oczyszczona, zwiększony zostaje przepływ krwi co za tym idzie, skóra jest o wiele lepiej natleniona. Wysokie ciśnienie pary hamuje także namnażanie się bakterii, dzięki czemu po profesjonalnie wykonanym zabiegu nie pojawiają się żadne zapalenia mogące prowadzić do ropnych zmian. Intensywność samego zabiegu dobierana jest indywidualnie, niemniej jest on delikatną formą oczyszczania skóry twarzy.

Mikrodermabrazja korundowa i diamentowa

Mikrodermabrazja to również proces mechanicznego złuszczania rogowaciejącej warstwy skóry, dzięki czemu niwelowane są zarówno zmarszczki, jak i blizny, oczyszczona zostaje skóra twarzy, likwidowane są zarówno wągry, kaszaki, a także prosaki. Mikrodermabrzja to także odpowiednia metoda, kiedy walczymy z bliznami po trądziku lub nieestetycznymi przebarwieniami skóry.

W zależności od rodzaju materiału, którym ścieramy naskórek wyróżnić możemy midkrodermabrazję korundową– ty wykorzystywany jest tlenek glinu, kryształki chlorku sodu czy tlenku magnezu, lub diamentową– gdzie głowicę pokrywa specjalna diamentowa warstwa, złuszczenie naskórka, a także pobudzenie produkcji kolagenu przekłada się nie tylko na oczyszczenie cery, ale także wpływa korzystanie na proces jej odmłodzenia. Przed wykonaniem zabiegu skóra zostaje oczyszczona z kosmetyków, a także nadmiaru sebum czy kurzu. Najczęściej skóra zostaje dokładnie odtłuszczona przy użyciu delikatnego kwasu lub spirytusu. Skóra ścierana jest za pomocą specjalnej głowicy z nasadką. Podczas ścierania, naskórek oraz zużyte kryształki zasysane są do specjalnego pojemniczka, dzięki czemu sam proces oczyszczania skóry jest bardzo higieniczny.

 

Po wykonanym zabiegu skóra pobudzona do produkcji nowego naskórka o wiele lepiej przyjmuje wszelkie środki odżywcze. To odpowiedni moment na zastosowanie kremów i masek witaminowych. Przy bardzo dużych zmianach lub grubej skórze mikrodermabrazję łączy się z zabiegami kwasowymi. Po zabiegu mikrodermabrazji skóra jest wyraźnie pobudzona, bardziej elastyczna, oczyszczona z zaskórników. Po kilku zabiegach dostrzegamy także zmniejszone zmarszczki oraz spłycone blizny. Po wykonanym zabiegu należy unikać silnego słońca czy mrozu. Z tegow zględu najlepsze okreś na wykonanie zabiegu to miesiące przejściowe oraz okresy o umiarkowanym zmianach pogodowych. Nie zaleca się także korzystania z solarium oraz basenu do tygodnia od momentu wykonania zabiegu. Przez pierwszy okres należy stosować kremy z wysokimi filtrami UV.

Złuszczanie kwasami

Wykorzystanie kwasów w kosmetyce znane jest od setek lat. Starożytni Grecy czy Rzymianie chętnie korzystali z kąpieli z oślim lub krowim mleku. Dopiero XX wiek wskazał ich dobroczynne właściwości, by w latach 90 stać się jednym ze składników środków pielęgnacyjnych.

Wśród popularnych kwasów zalecanych nie tylko do złuszczania rogowaciejącego naskórka nalezą kwasy glikolowy doskonale naturalizujący przebarwienia, salicylowy o charakterze antyseptycznym, idealny do zwalczania trądziku, mlekowym stosowanym głównie w celu spłycenia blizn, czy anelainowym, który leczy zapalenie mieszków włosowych neutralizując pojawiające się zaskórniki.

Dodaj komentarz