paznokcie tytanowe

ABC paznokcia – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Zostały przeprowadzone badania, w których wykazano, że około 73% kobiet na pierwszej randce zwraca uwagę na paznokcie mężczyzny – na to, czy są zadbane i czyste. Paznokcie są bowiem wizytówką każdego człowieka. Po ich stanie ocenić można nie tylko to, jak o nie dbamy, ale też, jaki jest nasz stan zdrowia czy jak zróżnicowana jest nasza dieta.

Budowa paznokcia

Paznokcie, podobnie jak włosy, są zaliczane do grupy przydatków skóry. Zbudowane są ze zrogowaciałych keratynocytów, które ułożone są dachówkowo. Keratynocyty tworzą mniej więcej od 100 do 150 warstw komórek. Jak widzimy, budowa jest niezwykle zwarta, lecz mimo to utrata śródnaskórkowa wody jest zdecydowanie większa niż w przypadku skóry.

Główną funkcją paznokci jest ochrona unerwionych opuszków palców. Pod paznokciem znajduje się łożysko, które jest bardzo bogate w naczynia krwionośne. To one odżywiają płytkę paznokcia, ale także odpowiadają za różowy odcień zdrowego paznokcia.

Między płytką a łożyskiem znajduje się macierz paznokcia. To nic innego jak miejsce jego wzrostu. Każdy paznokieć okala tzw. wał paznokciowy, w którym osadzone są boki paznokcia oraz jego tył. Wał paznokcia zakrywa jego korzeń.

Dla większości paznokci bardzo charakterystyczna jest część paznokcia, która wygląda jak biały półksiężyc. To tzw. obłączek lub lanula. Pewnie wiele osób zastanawia się, z czego wynika jego jasny kolor. Jest to po prostu miejsce, w którym płytka paznokcia w mniejszym stopniu przylega do łożyska.

To kobiety przykładają większą wagę do wyglądu paznokcia i najczęściej zależy im na jego twardości. Za twardość paznokcia odpowiadają rozmaite składniki mineralne, wśród których można znaleźć związki wapnia (fosforany), ale także związki żelaza, magnezu i cynku.

Płytka paznokcia

Jak już zostało wcześniej wspomniane, nieprawidłowy wygląd paznokcia może sugerować o zaistnieniu w naszym organizmie pewnych chorób. Pozwolimy sobie wymienić najczęstsze zmiany paznokciowe, które powinny nas zaalarmować.

Najczęściej spotykaną przypadłością jest żółte zabarwienie płytki paznokciowej. Taki stan może sygnalizować grzybicę paznokci lub problemy z tarczycą czy układem oddechowym. Innym spotykanym problemem są paznokcie, które przybierają czerwonawy odcień. To może wskazywać na nieprawidłowości w układzie krążenia i wskazywać na choroby serca. Z kolei białe cętki widoczne pod płytką paznokci są spowodowane urazem macierzy.

Częstym problemem są także zmiany w strukturze płytki. Zagłębienie mogą sugerować anemię. Dołki w paznokciach są typowe dla łuszczycy, natomiast rozdwajająca się płytka oznacza nadwrażliwość na składniki leków i detergentów.

Problemy z paznokciami mogą też wynikać z nieprawidłowego używania akcesoriów do paznokci. Akcesoria do paznokci takie jak pilniki czy cążki, jeśli są nieodpowiednio przez nas użytkowane, mogą przyczynić się do bolesnych, ale i nieestetycznych zmian w paznokciach. Przykładem jest nieprawidłowe obcinanie paznokci, które może skutkować wrastaniem paznokci. Dzieje się tak szczególnie w przypadku paznokci u stóp. By uniknąć tej bolesnej przypadłości, wystarczy paznokcie obcinać „na prosto”, czyli nie zaokrąglać ich wystających brzegów.

Błędem jest także piłowanie paznokci w różnych kierunkach. Co prawda jest to szybki sposób na nadanie paznokciom określonego kształtu i długości, ale może skutkować rozdwojeniem płytki. Należy pamiętać, że paznokcie piłujemy tylko w jednym kierunku!

Jak wzmocnić paznokcie za pomocą diety?

Wiele kobiet zastanawia się, jak wzmocnić paznokcie. Należy wiedzieć, że kluczowe w tej kwestii są witaminy i mikroelementy. Szczególnie ważna jest witamina A. Można ją znaleźć w takich produktach jak marchew, pomidor, szpinak, burak, sałata, groszek, morele, papryka czerwona, wiśnie, ryby i mleko. Dieta uboga w te produkty może objawiać się kruchością i łamliwością paznokci.

Innym ważnym składnikiem jest biotyna. Ta obecna jest w serach, orzechach, słoneczniku, brokułach, kalafiorze, rybach, soi i żółtkach jaj. Te produkty nie tylko wpłyną na kondycję paznokcia, ale przyspieszą także jego wzrost.

Paznokcie tytanowe – czy taki manicure wpływa na kondycję paznokcia?

Oczywiście nasze paznokcie najlepiej „czują się” wtedy, gdy są obcięte na krótko i gdy są niepotraktowane żadną emalią. Musimy się przyznać jednak do tego, że niemal każda kobieta marzy o długich, pięknie wystylizowanych paznokciach. O ile na co dzień dbamy o zdrową, zbilansowaną dietę, tak nic nie stoi na przeszkodzie, by eksperymentować z różnego rodzaju formami stylizacji paznokci. Jedną z nich są paznokcie tytanowe.

W Polsce paznokcie tytanowe to stosunkowo młoda forma ozdabiania paznokci, jednak fakt, że nie jest tak inwazyjna, sprawia, że zyskuje coraz szersze grono zwolenniczek. Manicure tytanowy nie wymaga stosowania lampy UV, a to właśnie działania jej światła najczęściej obawiają się kobiety. Kolejną zaletą jest fakt, że pyłki, które są niezbędne do wykonania tej stylizacji, zostały wzbogacone wapniem oraz witaminami wzmacniającymi paznokcie. Obecność tych składników powoduje, że decydując się na stylizację, która przez kilka tygodni pozostanie na naszych paznokciach, jednocześnie dostarczamy płytce paznokcia potrzebnych składników odżywczych.

Dodaj komentarz